ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ ΠΑΤΜΙΑΔΑΣ ΣΤΗ ΔΕΝΔΡΟΦΥΤΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΤΟΥ ΑΛΣΥΛΛΙΟΥ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ

Την Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε η μεγάλη δενδροφύτευση του αλσυλίου μεταξύ Χώρας και Σκάλας Πάτμου το οποίο και οριοθετεί το μονοπάτι προς το Σπήλαιο της Αποκάλυψης. Η πρωτοβουλία αυτή του Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού, του Μπενάκειου Φυτοπαθολογικού Ινστιτούτου, του Όλοι μαζί μπορούμε (ΣΚΑΙ), της Ομάδας Αιγαίου ξεκίνησε με στόχο την ανάπλαση του μονοπατιού με αναδασώσεις και με συντήρηση και φροντίδα της υπάρχουσας πλάσης.

Πλήθος κόσμου, γονείς, παιδιά και εθελοντές, μαθητές και μαθήτριες όλων των σχολείων, έδωσαν το παρών για τη δενδροφύτευση 2.500 περίπου δενδρυλίων στο αλσύλιο της περιοχής το οποίο είχε υποστεί καταστροφή από βλαβογόνο έντομο και το μεγαλύτερο μέρος του είχε ήδη ξεραθεί.

Προηγήθηκε ο αγιασμός στην είσοδο της Αποκάλυψης από τον εφημέριο του Σπηλαίου π. Ισίδωρο και τον π. Μακάριο, μαθητή της Γ’ Λυκείου της Σχολής. Οι μαθητές της Πατμιάδας με πολλούς ακόμα εθελοντές φύτευσαν δενδρύλια και γύρω από το εκκλησάκι της Αγίας Τριάδος πλησίον της Σχολής. Ο μικρός αυτός ναός που βρίσκεται μέσα στο άλσος που περιβάλλει τη Σχολή και χτίστηκε “εν μία νυκτί” από μαθητές της το σχολικό έτος 1971-1972, ήταν και από τότε δενδροφυτευμένος από τους μαθητές της Πατμιάδας.

DEDROFITEFSI6

patmos2-600-x-450 img_33501